Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Loga_Program_Operacyjny-1024x132.png

PODPROGRAM 2020 - SPRAWOZDANIE

1. Stowarzyszenie Integracyjne „Razem” w Elblągu realizowało Program Operacyjny „Pomoc Żywnościowa 2014-2020”. Podprogram 2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie: styczeń 2021 - sierpień 2021.

2. Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie zestaw produktów składający się z 21 artykułów spożywczych należących do 6 grup towarowych, o łącznej wadze 48,58 kg dla jednego odbiorcy końcowego. W skład zestawu wchodziły następujące artykuły spożywcze:

a) artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, mus jabłkowy, fasolka po bretońsku).
b) artykuły skrobiowe (makaron jajeczny świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, herbatniki maślane, płatki owsiane, kawa zbożowa rozpuszczalna).
c) artykuły mięsne i rybne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet drobiowy, filet z makreli w oleju).
d) artykuły mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający).
e) cukier (cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy).
f) tłuszcze (olej rzepakowy).

3. Pomoc żywnościowa w Podprogramie 2020 trafiła do 370 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego (miasto Elbląg).

4. Osobom potrzebującym w Podprogramie 2020 wydaliśmy łącznie:

a) 17,50528 ton (17505,28 kg) żywności.
b) 2876 paczek żywnościowych.
c) 0 posiłków.

5. W ramach działań towarzyszących adresowanych do osób korzystających z pomocy żywnościowej w Podprogramie 2020 zrealizowano przy współpracy z Bankiem Żywności w Elblągu 1 warsztat edukacyjny. W dniu 8.03.2021 r. przeprowadzono warsztaty kulinarne na temat „Jak dobrze wykorzystać żywność”, w których udział wzięło 25 osób.

6. Rodzaje warsztatów:
- ekonomiczne - 1 spotkanie dla 15 uczestników,
- kulinarne - 2 spotkania dla 15 uczestników.

Harmonogram Działań Towarzyszących w Podprogramie 2020

1) od dnia 23.11.2020 r. do dnia 29.11.2020 r. – sklepy sieci „Biedronka”, „Lidl”, „Stokrotka” w Elblągu. Udział wolontariuszy stowarzyszenia w „Świątecznej Zbiórce Żywności” zorganizowanej przez Polską Federację Banków Żywności - Bank Żywności w Elblągu.
2) w dniu 04.12.2020 r. – Stowarzyszenie Integracyjne RAZEM w Elblągu. Przekazanie 30 paczek świątecznych osobom najbardziej potrzebującym - podopiecznym Stowarzyszenia.
3) w dniu 07.12.2020 r. – Świetlica Wiejska w Suchaczu. Przygotowanie i przekazanie paczek mikołajkowych dla dzieci i młodzieży z Suchacza i okolic - podopiecznych świetlicy.
4) w dniu 08.03.2021 r. – Bank Żywności w Elblągu, ul. Stefczyka 7-8. Warsztaty edukacyjne dla osób zakwalifikowanych do POPŻ Podprogram 2020 w Stowarzyszeniu Integracyjnym RAZEM w Elblągu (forma wydawnicza).
5) od dnia 15.03.2021 r. do dnia 20.03.2021 r. – sklepy sieci „Biedronka”, „Lidl”, „Stokrotka” w Elblągu. Udział wolontariuszy Stowarzyszenia w „Wielkanocnej Zbiórce Żywności” zorganizowanej przez Polską Federację Banków Żywności - Bank Żywności w Elblągu.
6) w dniu 24.03.2021 r. – Stowarzyszenie Integracyjne RAZEM w Elblągu. Przekazanie 30 paczek świątecznych osobom najbardziej potrzebującym - podopiecznym Stowarzyszenia.
7) w dniu 26.07.2021 r. godz. 17:00 – Spotkanie pt. „Coffe House” organizowane przez Stowarzyszenie „Teen Challenge”, Chrześcijańska Misja Społeczna, plac Dworcowy w Elblągu. Przygotowanie zupy (grochówki) dla osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym - uczestników spotkania.
8) w dniu 14.08.2021 r. godz. 10:00 – IV Piknik Rodzinny organizowany przez Stowarzyszenie „Teen Challenge”, Chrześcijańska Misja Społeczna, Park „Bażantarnia” w Elblągu. Przygotowanie zupy (grochówki) dla rodzin z dziećmi i osób indywidualnych (o niskim statusie materialnym) - uczestników spotkania.
9) w dniu 17.09.2021 r. godz. 17:00 - Spotkanie pt. „Coffe House” organizowane przez Stowarzyszenie „Teen Challenge”, Chrześcijańska Misja Społeczna, plac Dworcowy w Elblągu. Przygotowanie zupy (grochówki) dla osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym - uczestników spotkania.
10) w dniu 18.09.2021 r. godz. 10:00 – Impreza plenerowa „Pożegnanie lata z Fabryką dobra” organizowana przez Stowarzyszenie „Fabryka dobra”, Park „Bażantarnia” w Elblągu. Współudział w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy, pomoc w przeprowadzeniu zbiórki artykułów szkolnych przeznaczonych dla lokalnych świetlic socjoterapeutycznych i wsparcie akcji Regionalnego Centrum Wolontariatu pt. „Pierwszy dzwonek”.

Inne Działania Towarzyszące w Podprogramie 2020

1) Wydawanie osobom potrzebującym nieodpłatnie (w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach pracy Stowarzyszenia) pieczywa dostarczanego przez jedną z elbląskich piekarni, a także odzieży, obuwia, zabawek dla dzieci.
2) Wydawanie osobom najbardziej potrzebującym (w każdy piątek) żywności z krótkim terminem ważności (nabiał, jaja, pieczywo i ciasta, mięso, wędliny, podroby, ryby, warzywa i owoce) pochodzącej ze sklepów: „Biedronka”, „Lidl”, „Aldi”, „Kaufland”.
3) Zapobieganie marnowaniu żywności przez przekazanie niewykorzystanej żywności, o której mowa w pkt. 2, do organizacji pozarządowych z terenu m. Elbląga (stowarzyszenie „Wystarczy Jeden Uśmiech” i stowarzyszenie „Teen Challenge” Chrześcijańska Misja Społeczna), gdzie posłużyła ona do przygotowania posiłków dla osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym (dla seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, osób w kryzysie bezdomności, uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, itp.).
4) Nieodpłatne wydawanie osobom potrzebującym warzyw (kalafior, marchew, pietruszka, buraczki) i owoców (jabłka) dostarczonych przez Bank Żywności w Elblągu.
5) Nieodpłatne przekazanie organizacjom wskazanym w pkt. 3 produktów mlecznych (jogurty, desery ryżowe) pozyskanych dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Pajdka” przy elbląskim Banku Żywności. Przekazane produkty trafiły do osób najbardziej potrzebujących pomocy i zagrożonych wykluczeniem społecznym - podopiecznych tych organizacji.
6) Nieodpłatne pozyskanie w ramach współpracy z Gospodarstwem Rolnym Pana Mariana Biel z Nowakowa warzyw (ziemniaki, cebula, marchew, pietruszka) i nabiału (jaja) oraz ich nieodpłatne przekazanie dla stowarzyszenia „Wystarczy Jeden Uśmiech”, gdzie zostały wykorzystane do przygotowania obiadów dla osób najbardziej potrzebujących (seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych).

Łącznie, w okresie trwania Podprogramu 2020 do osób potrzebujących zostało przekazane 16,55535 ton (16555,35 kg) żywności pochodzącej z innych źródeł.



PODZIĘKOWANIE

Stowarzyszenie Integracyjne RAZEM w Elblągu składa serdeczne podziękowania za udzielone wsparcie w realizacji Podprogramu 2020 i działań towarzyszących zarządom, kierownictwu i wszystkim pracownikom następujących organizacji i instytucji:

1. Bank Żywności w Elblągu.
2. Stowarzyszenie "Pajdka" przy Banku Żywności w Elblągu.
3. Elbląskie Centrum Usług Społecznych w Elblągu.
4. Stowarzyszenie "Wystarczy Jeden Uśmiech" w Elblągu.
5. Stowarzyszenie "Teen Challenge", Chrześcijańska Misja Społeczna, Oddział w Elblągu.
6. Stowarzyszenie "Fabryka Dobra" w Elblągu.

Dziękujemy ponadto za udzielone wsparcie rzeczowe i materialne:

1. Pan Marian Biel, Gospodarstwo Rolne w Nowakowie.
2. Państwo Natalia i Rafał Dębski, właściciel firmy z Czarnej Góry k. Pasłęka.
3. Pani Anna Kastek, właściciel firmy "Europa" z Sosnowca.
4. Firma "UNI-BEL" Spółka z o.o. w Elblągu.
5. Fundacja "Lwie Serce" w Elblągu

oraz pozostałym sponsorom indywidualnym i firmowym, których nie sposób tutaj wszystkich wymienić, a których wsparcie wniosło znaczący wkład w realizację przez nasze stowarzyszenie zadań statutowych, w tym działań towarzyszących w ramach Programu Operacyjnego "Pomoc Żywnościowa 2014-2020" - Podprogram 2020.